فیلتر شنی


فیلتر شنی استخری یکی از قدیمی ترین و رایج ترین روش های تصفیه آب است که برای حذف ذرات معلق در آب با اندازه بیش از 100 میکرون استفاده می شود. قیمت ارزان ، کارایی و عمر طولانی از جمله ویژگی های مثبتی است که باعث شده تصفیه آب فیلتر شنی به طور گسترده ای در مصارف خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار گیرد. در اینجا انواع فیلترهای شنی ، روال کار ، مزایا و معایب و همه مواردی که باید در مورد قیمت فیلتر شنی و ماسه بدانید آورده شده است. به گروه صنعتی هفت و تیم تولید فیلتر شنی و ماسه بپیوندید.

فیلتر شنی استخر چیست؟


تصفیه آب در طبیعت به روش های مختلفی انجام می شود که یکی از مهمترین آنها دفع مواد زائد از آب با عبور از بستر شن است. در طراحی و ساخت فیلترهای شنی استخری ، این رفتار الهام گرفته از طبیعت هزینه کمتری نسبت به سایر روش های تصفیه آب مانند اولترافیلتراسیون و نانو فیلتراسیون برای حذف ذرات معلق در آب دارد. فیلترهای شنی استخری در واقع نوعی مخزن هستند که دارای ورودی و دریچه خروجی و نازل هایی با پوشش شن و سیلیس هستند. ذرات معلق در آب از فیلتر و نازل پوشیده شده از دانه های شن عبور نخواهند کرد و در نهایت خروجی آب تمیز و تصفیه می شود.

بدنه فیلترهای شنی استخری از مواد مختلفی ساخته شده است که متداول ترین آنها بدنه های فلزی ، فایبرگلاس و بتنی است. بدنه های فلزی این تجهیزات از ورق های گالوانیزه و نوع بتنی که بیشتر برای پالایشگاه های با ظرفیت بالا استفاده می شود از بتن ساخته شده و بسیار مقاوم است. فیلترهای فایبرگلاس از کامپوزیت های فشرده ساخته می شوند و به فیلترهای شنی FRP نیز معروف هستند.

روش تصفیه آب با فیلتر شنی استخری


به طور کلی ، بدون در نظر گرفتن انواع مختلف فیلترهای شن ، نحوه کار آنها را می توان به شرح زیر توصیف کرد:

آب حاوی نمک ، آهن ، منگنز ، ذرات معلق گل و غیره از دریچه ورودی به مخزن وارد می شود.

درون مخزن نازلهای پوشیده شده از ماسه و سیلیس فراهم شده است. به منظور جلوگیری از خوردگی نازل ها ، پوشش ماسه و سیلیس بر روی نازل ها به گونه ای انجام می شود که ابتدا دانه ها بزرگتر ، سپس متوسط ​​و در آخر دانه های ریز باشند. عبور آب از نازل باعث می شود ذرات بزرگتر از 100 میکرون به دانه های شن برخورد کرده و اجازه عبور نازل ها را ندهند و فقط قطرات آب بدون ذرات معلق از نازل عبور می کنند.

آب بدون ذرات از دریچه خروجی مخزن به بیرون دستگاه منتقل شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

 

انواع فیلترهای شنی استخری


نکته بسیار مهم در طراحی فیلتر شنی استخری ، نیرویی است که باعث می شود آب از نازل عبور کند. بر این اساس ، و با توجه به میزان فشار وارد شده به آب برای عبور از فیلتر ، فیلترهای شنی استخری را می توان به چند گروه کلی تقسیم کرد که عبارتند از:

 فیلتر شنی استخر آهسته


این نوع فیلتر شنی استخری در طبیعت رایج است و بدون هیچگونه فشار فشاری کار می کند. عبور آب از بستر ماسه ای با سرعت کاملاً طبیعی و آرام در مساحت یک متر مربع ، در یک شبانه روز ، سرانجام 3 متر مکعب آب تصفیه شده تولید می کند. به دلیل سرعت بسیار کم این گروه از روش های تصفیه آب ، بیشتر برای محیط های صنعتی و خانگی که نیاز به آب تصفیه شده کم است استفاده می شود. به عنوان مثال ، در تصفیه خانه های شبکه آب روستایی ، فیلتر شن و ماسه می تواند گزینه ای مناسب و مقرون به صرفه باشد.

 

مشاهده لیست قیمت انواع فیلتر شنی استخری در لینک روبرو : فیلتر شنی استخری